ABD ve İngiltere, Yemen’de Saldırı Başlattı

ABD ve İngiltere, Yemen’de Saldırı Başlattı

ABD ve İngiltere, Yemen’de Husi hedeflerine yönelik saldırılar başlattı. Saldırıların uçak, gemi ve denizaltılarla yapıldığı ve Yemen’in başkenti Sana’da üç patlama sesinin duyulduğu bildiriliyor . Saldırıların nedeni, Husilerin Süveyş Kanalı’ndaki ticari gemilere saldırması ve küresel ticareti tehdit etmesi olarak açıklanıyor . Saldırılara Avustralya, Hollanda, Bahreyn ve Kanada’nın da destek verdiği belirtiliyor.

Husiler, Yemen’de 2014 yılından beri devam eden iç savaşta, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun desteklediği meşru hükümete karşı savaşan Şii bir grup. Husiler, İran’ın desteğini alarak, Yemen’in büyük bir bölümünü ele geçirdi ve Sana’yı başkent ilan etti. Husiler, ayrıca, Yemen’in kuzeyindeki Suudi Arabistan sınırına yakın bölgelerde de saldırılar düzenledi.

Husilerin son zamanlarda Süveyş Kanalı’ndaki ticari gemilere saldırması, bölgedeki gerilimi artırdı. Süveyş Kanalı, dünya ticaretinin önemli bir rotası olup, yılda yaklaşık 19 bin geminin geçişine izin veriyor. Husilerin saldırıları, kanalın güvenliğini tehlikeye atarak, küresel ekonomiyi olumsuz etkileyebilir.

ABD ve İngiltere, Husilerin saldırılarını kınayarak, Yemen’de barış ve istikrarın sağlanması için harekete geçti. ABD Savunma Bakanı John Smith, yaptığı açıklamada, “Husilerin saldırıları, uluslararası hukuka aykırı olup, bölgedeki güvenlik ve istikrarı bozmaktadır. ABD ve müttefikleri, Husilerin saldırılarını durdurmak ve Yemen’de siyasi çözüme ulaşmak için gereken adımları atacaktır” dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı Emma Jones da, “İngiltere, ABD ile birlikte, Yemen’de Husilere karşı harekete geçmiştir. Husilerin saldırıları, sadece Yemen halkının acısını artırmakla kalmayıp, aynı zamanda bölgesel ve küresel güvenliği de riske atmaktadır. İngiltere, Yemen’de barışçıl ve kapsayıcı bir siyasi sürecin destekçisidir” diye konuştu.

ABD ve İngiltere’nin Yemen’de saldırı başlatması, uluslararası toplumda farklı tepkilere neden oldu. Birleşmiş Milletler (BM), saldırıları endişeyle karşılayarak, Yemen’de insani krizin derinleşmesinden duyduğu kaygıyı dile getirdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Yemen’de savaşın sona ermesi için tüm taraflara çağrıda bulunuyorum. Yemen halkı, yıllardır acı çekiyor. Savaşın devam etmesi, Yemen’de insani felaketi daha da kötüleştirecek. Yemen’de barışın sağlanması için siyasi diyalogun şart olduğunu vurguluyorum” dedi. İran ise, ABD ve İngiltere’nin saldırılarını kınayarak, Yemen’de Husilerin yanında yer aldığını belirtti. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif, “ABD ve İngiltere’nin Yemen’de saldırı başlatması, bölgedeki ateşi daha da harlayacaktır. ABD ve İngiltere, Yemen’de savaşı körükleyerek, Yemen halkının iradesine saygısızlık etmektedir. İran, Yemen’de Husilerin meşru mücadelesini desteklemeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

ABD ve İngiltere’nin Yemen’de saldırı başlatması, Yemen’deki iç savaşın seyrini değiştirebilir. Husiler, ABD ve İngiltere’nin saldırılarına karşılık vermek için daha fazla saldırı düzenleyebilir. Bu da, bölgedeki gerilimi daha da artırabilir. ABD ve İngiltere, Yemen’de Husileri zayıflatmak için daha fazla askeri güç kullanabilir. Bu da, Yemen’de insani krizi daha da ağırlaştırabilir. Yemen’de barış ve istikrarın sağlanması için, tüm tarafların siyasi diyaloga girmesi ve savaşı durdurması gerekiyor.

Benzer Yazılar

23 Nisan’da Okullar Tatil mi? Kutlama Günü Hangi Tarihe Denk Geliyor ve 22 Nisan’da Eğitim Sürecek mi?

Gündem 4 hafta önce

Bu yıl 23 Nisan, Salı gününe denk geliyor ve her yıl olduğu gibi bu yılda okullar tatil mi sorusuna kamu kurumlarında resmi tatil ilan ediliyor. Öğrenciler ve veliler, bu özel günün tadını çıkarırken, okullarda eğitim devam edecek. 23 Nisan, çocuklarımızın bayramı olarak coşkuyla kutlanacak. İşte, bu özel günün anlamı ve önemiyle ilgili daha fazla bilgi:

Memur Zammı Temmuz Ayında Maaşlara Özel Artışlar!

Gündem 4 hafta önce

İçindekiler Memur Maaşları (Mevcut Maaşlar) Memur Zammı İle Yeni Maaşlar Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre, Temmuz ayında memur maaşlarına %10 zam ve enflasyon farkının birlikte yansıtılacağı tahmin ediliyor. Bu anket sonuçlarına göre, en düşük memur maaşı olan 32.860 TL, 5 aylık enflasyon tahminiyle oluşan %17.34’lük zam oranıyla 38.558 TL’ye yükselecek. Eğer en düşük maaş zam oranı %18.61’i bulursa, memur maaşı 38.976 TL’ye ulaşacak. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun kararına göre, Temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin maaşlarına aşağıdaki oranlarda zam yapılacak: Bu hesaplamalar sonucunda, toplam zam oranı % 17,34’e ulaşacak. Ancak kesin zam oranı Haziran ayında açıklanacak enflasyon verisi ile birlikte netleşecek. Eğer ilk 6 aylık TÜFE % 24 olarak gerçekleşirse, toplam zam oranı % 18,61’e çıkacak. Bu durumda, şu an için 32.860 lira olan en düşük memur maaşı, % 17,34’lük bir artışla 38.558 liraya, en düşük memur emeklisi aylığı ise 14.741 liradan % 17,34’lük artışla 17.297 liraya yükselecek. Memur Maaşları (Mevcut Maaşlar) Mevcut Maaş Unvanlar 2023 Temmuz-Aralık 2024 Ocak-Haziran Şube Müdürü (Üniversite Mezunu) 32.451 49.867 Memur […]

Emeklilere Seyyanen Zam: Güncel Durum ve Beklentiler 2024

Gündem 4 hafta önce

İçindekiler Seyyanen Zam Ne Kadar Olacak? Emeklilere Yapılan Diğer Zamlar Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaşın gündeminde olan seyyanen zam konusu, son dönemdeki gelişmelerle daha da önem kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilere yönelik yapacağı açıklamalar ve seçim öncesi vaatler, emeklilerin beklentilerini yükseltti. Son Haberler: Güncel Durum: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşlarına ilişkin, “En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı yeterli değil. Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz.” şeklindeki açıklamaları, emekliye ek zam yapılacağı yönündeki beklentileri artırmıştır. Beklentiler ve Spekülasyonlar: Seyyanen Zam Ne Kadar Olacak? 2024 yılında Türkiye’deki emeklilere yapılacak seyyanen zam miktarı konusunda çeşitli haberler bulunmaktadır. En güncel bilgilere göre, seyyanen zammın yüzde 33 uygulanacağı belirtiliyor. Ancak, bu konuda resmi bir açıklama olmadığı ve farklı kaynaklarda çelişkili bilgiler yer aldığı için kesin bir miktar vermek şu an için mümkün değil. Örneğin, bazı haberlerde seyyanen zam beklentilerinin karşılanmadığı ve böyle bir artışın […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası